Сайт учителя математики и классного руководителя 
Левченко Ирины Анатольевны


30 марта. Украинский язык

Українська мова 

Тридцяте березня

Класна робота

Вставні речення, розділові знаки при них

1. Словниковий диктант(вставити, де треба апостроф):

п..єса, кон..юктура, б..юро, к..ювет, прем..єр-міністр, комп..ютер, кар..єра, Н..ютон, об..єктивний, сер..озний, Г..юго, бар..єр, б..ювет.

2.Синтаксичний розбір речення:

Злива три доби лютувала на полонинах та, нарешті, вщухла.

3. Повторити вивчений на минулому уроці матеріал (с.136-137) і виконати завдання:

Перепишіть речення, розставляючи пропущені розділові знаки. Що виражають або на що вказують вставні слова, словосполучення?

1.Кожній людині личить усмішка та мабуть найбільше дівчатам (О.Гончар). 2. Світ на щастя зачарований піснею (В.Крищенко). 3.Не жартуй наді мною будь ласка (В.Симоненко). 4. Та дивна річ ішов спокійно люд (Б.Олійник).

4.Прочитати інформацію і запишіть у зошити  приклади трьох речень, у яких ставимо коми, тире, дужки.

Вставлені слова і речення

Вставлені слова і речення вносять у речення побіжну чи додаткову інформацію. Залежно від того, як вставлені слова і речення вимовляються, їх виділяють парними комами, парними тире або дужками, їхня ж інтонація залежить від змісту і від волі автора.

У вставлених реченнях розділові знаки ставляться відповідно до загальних правил. У кінці їх крапка не ставиться, але може стояти знак оклику або знак питання.

Якщо вставлене речення вимовляється майже таким самим тоном, як і основне, то воно виділяється з обох боків комами.
1. Звали нашого діда, як я вже потім довідавсь, Семеном. (О. Довженко.)
2. Лишилася у нас, і зовсім це не хиба, глибока шана повсякчас — так! — до святого хліба! (М. Рильський.)

Якщо вставлені слова чи речення вимовляються підвищеним тоном, то вони виділяються з обох боків тире.
1. Є ж люди на землі, — а то б не варто й жити, — що крізь щоденний труд уміють і любити, і усміхатися, і мислити, й шукать. (М. Рильський.)
2. В щирім серці, в чесних грудях — вірю, знаю! — квіти є! (В. Симоненко.)
3. Годинник бив — що з ним? — зовсім не ту годину. (І. Жиленко.)

Якщо вставлена конструкція виділяється тире й уводиться в речення на тому місці, де за правилами вживається кома, то така конструкція виділяється з обох боків комами та тире: Не було ще такого літнього ранку, — хіба вже каміння з неба, — щоб дід Арсен, прозваний Бушлею, всидів дома. (Григір Тютюнник.)

Найчастіше вставлені слова чи речення вимовляються пониженим тоном. Тоді вони виділяються дужками.
1. Далеко-далеко (те знають хіба що лелеки) розкидала доля киптарики і сіряки. (Б. Олійник.)
2. У затінках попід гінкою ліщиною (рибалки тут щоосені вудлища собі ріжуть) прозоро-зелені шпичаки конвалій, кропива з-під торішнього листя пнеться (Григір Тютюнник.)
3. Він приїхав здалеку (із Індії). З найдавніших часів до нас дійшла традиція езотеричних (таємних, зрозумілих лише особливо посвяченим людям) знань. (Р. Фурдуй.)
4. Сфінкс (лев з крилами й головою жінки) — символ таємничості в багатьох народів стародавнього світу (а зараз використовується як мотив орнаменту). (Д. Білоус.)

 

5.Запишіть речення, виділяючи розділовими знаками (кома, дужки, тире) вставні речення (вони виділені жирним шрифтом):

1.О.Гончар писав: «Малишко як мені здається зумів осягнути саму душу народної поезії, внутрішні закони її розвитку». 2.  У «Повісті минулих літ» нашому славнозвісному літописі читаємо: «Велика-бо користь від навчання книжного». 3. Українську мову вивчали не лише литовські князі, сам повелитель Великого Литовського князівства Август ІІ добре розмовляв і писав українською мовою, зокрема, листи до матері-італійки королеви Бони виходить, і вона добре знала цю мову.

 

ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ:

§26-27 повторити, підготуватися до контрольної роботи з теми «Речення із звертаннями та вставними словами»;  запитання на с.144 усно;

виписати зі сторінок 163-164 підручника «Українська література» 2 речення зі звертаннями і 2 речення зі вставними словами (над звертаннями надписати поширене/непоширене; над вставними словами – групу за значенням).

Категория: | Добавил: levchenkoia (30.03.2020)
Просмотров: 380
Всего комментариев: 0
avatar